Festivals: call for entries

Telemania: Call the entries!
 
 
Read more...
 

Cinema Department: Continuation of the contest for short movies (2019_kg)
 
Read more...
 

Cinema Department: new contest (kg)
Read more...
 
Wednesday, 21 September 2011 00:00

Announcement of the three competitive programs of the One World Kyrgyzstan IFF, 2011

 
The V, One World Kyrgyzstan International festival of documentary films on human rights will be held on September 27 - October 2, 2011, Bishkek, Kyrgyzstan at the "Manas" cinema.
 
For the first time in the festival history there will be three competition programs: national, international and program of films on youth and children rights. Thus there will be three jury teams, the jury members' names will be announced later.

 

Here is the list of the films included into these three programs:

 

                                NATIONAL COMPETITION - 13 films:

 

1) «Under Positive» by Almaz Kabaev, Cinema Development Fund, Kyrgyzstan, producer Ulan Isakbekov, 2010, 13 min.

2) «Shoemaker» by Nurlan Razakulov, Cinema Development Fund, Kyrgyzstan, producer Ulan Isakbekov, 2011, 26 min.
3) «Ferry man» by Mirlan Abdykalykov, Cinema Development Fund, Kyrgyzstan, producer Ulan Isakbekov, 2011, 23 min.
4) «The boy running to the fire» by Bakyt Turdubaev, «Aytysh-film», Kyrgyzstan, producers Sadyk Sher-Niyaz & Farkhad Bekmanbetov, 2011, 19 min.
5) «Torture…» by Elizaveta Stishova and Bakyt Turdubaev, «Aytysh-film», Kyrgyzstan, producers Sadyk Sher-Niyaz & Farkhad Bekmanbetov, 2011, 16 min.
6) «Perverted Dream» by Nishana Jeenalieva & Aktan Ryskeldiev, «Tazar» film company, Kyrgyzstan, producers Temir Birnazarov & Emil Satpashev, 2010, 20 min.
7) «Youth issues» by Almazbek Zarylbek uulu & Abdulaim Mamadaliev, NGO «Our Century» & Kyrgyz State Institute of Arts, Kyrgyzstan, 2011, 23 min.
8) «Osh. Six month later» by Daria Sytenkova, NGO «Door Media», Kyrgyzstan, producer Vyacheslav Goncharov, 2011, 20 min.
9)«Paradise at the Feet of» by Chinara Tokonova, NGO «Door Media», Kyrgyzstan, producer Vyacheslav Goncharov, 2011, 20 min.
10)«Osh Hostilities» by Nika Joldosheva, Kyrgyz State Institute of Arts, Kyrgyzstan, 2011, 12 min.
11) "The Road to Mecca" by Asel Juraeva, «Kyrgyzfilm», Kyrgyzstan, 2011, 18 min.
12) «Light» by Jaken Chotoy, «Altay Cinema Group», Kyrgyzstan, 2011, 22 min.
13) "Save and Protect" by Flora Gazieva, Kyrgyztelefilm, Kyrgyzstan, 2011, 29 min.

 

                              INTERNATIONAL COMPETITION - 17 films:

 

1) Thieves by the law by Alexander Gentelev, Izrael-Germany
2) I was worth 50 sheep by Maryam Ebrahimi, Sweden
3) Baghdad film school by Swaze Hartog, Netherlands
4) Congo in four acts by Steven Markovitz, South Africa
5) In the name of family by Deborah Parks, Canada
6) Dancing boys of Afghanistan by Najibullah Quraishi, UK
7) The other Chelsea – a story from Donetsk by Jakob Preuss, Germany
8) Katka by Helena Trestikova, Czech Republic
9) Pink Saris by Kim Longinotto, UK-India
10) Salam Rugby by Faramarz Beheshti, Iran-New Zealand
11) Poster Girl by Mitchel Block, USA
12) Stories of trafficked children by Tereza Porybna, Ethiopia
13) The green wave by Jan Krueger, Germany-Iran
14) The Market by Ed Berreveld, Canada
15) Village without woman by Srjan Serena, Serbia-France
16) Salt by Marat Sarulu, Kyrgyzstan
17) Vodka Factory by Jerzy Sladkowski, Sweden
 
                         PROGRAM OF FILMS ON YOUTH AND CHILDREN RIGHTS - 12 films:
 
1. «Perverted Dream» by Nishana Zheenalieva & Aktan Ryskeldiev, producers - Temir Birnazarov &  Emil Satpashev, «Tazar», 2010, 20 minutes
2. «Youth Issues» by Almazbek Zarylbek uulu & Abdulaim Mamadaliev, producer Chinara Aitbaeva, «Nash Vek» Youth Movement, «Manas» National Youth Palace and Kyrgyz State Institute of Arts, 2011, 23 min.
3. «Under The Positive» by Almaz Kabaev, producer - Ulan Isakbekov , CDF, 2010, 13 min.
4. «Paradise at the Feet of» by Chynara Tokonova, producer Vyacheslav Goncharov, PF «Door Media», 2011, 20 min.
5. «Congo in four acts» by Dieudo Hamadi, Congo/South Africa, 2010, 69 min.
6. «Stories of trafficked children» by Yeneakale Tamrat, Ethiopia/Czech Republic, 2010, 28 min.
7. «The dancing boys of Afghanistan», by Jamie Doran, Great Britain, 2010, 52 min.
8. «Poster girl» by Sara Nesson, USA, 2010, 38 min.
9. «I was worth 50 sheep» by Nima Sarvestani, Sweden, 2010, 52 min.
10. «In the name of the family» by Shelley Saywell, Canada, 2010, 60 min.
11. «Salam Rugby» by Faramarz Beheshti, Iran/New Zeeland, 2010, 62 min.
12. «Baghdad film school» by Shuchen Tan, Netherlands, 2010, 60 min.
 
Фестиваль "Бир Дуйно - Кыргызстан" проводит ПЦ "Граждане против коррупции"
 
Спонсоры и партнеры фестиваля "Бир Дуйно - Кыргызстан":
Евросоюз;
Хивос-Культура;
ОБСЕ;
УВКПЧ;
Аппарат Президента КР
Посольство США в КР
Министерство Образования
Министерство Молодежи
ЦАСКИ
Государственное Агентство кинематографии при Правительстве КР
Общественный Фонд "Айтыш";
Посольство США в Кыргызской Республике;
и другие.

 

Own info