Festivals: call for entries

The National Award Ak Ilbirs-2020: Call for entries Call the entries!

 

Read more...
 

TV serials: Call the entries!
Read more...
 

IV Cinema Forum of the female directors of Kyrgyzstan: Call the entries!
Read more...
 
Sunday, 10 July 2011 00:00

The team of the Third Art-House film festival have received 43 new Kyrgyz short fiction films for the selection!

 

ASAP - the team of the Third Art-House IFF will announce the results of the selection 

43 (forty three!) domestic films were delivered to the office of the festival by July 10th 2011.

For the first time in the history of The Art-House IFF our studios have presented such a large number of Kyrgyz short fiction films - this is an absolute record!
 


The Organizing Committee informs that the results of selection will be announced in a few days.

The Art-House IFF team announces that the submission of films for selection ended on July 10th, 2011.

The Art-House International Film Festival will be held in Bishkek & Issyk-Kul on 23rd August - 27th August, 2011.

 

We are  publishing list of the films receiving for the selection.

 

CDF (Cinema Development Fund) have presented 14 short fiction movies (producer - Ulan Isakbekov):

 

1) Aylym by Kuban Toichubaev

2) Tower by Aydos Toktobaev

3) Water by Alijan Nasirov

4) Mittens by Azamat Cherikbaev

5) Once upon a Time by Almaz Kabaev

6) It's not a Time by Aktan Ryskeldiev

7) Doll by Maksat Idirisov

8) Meldesh by Nurlan Razakulov

9) Snooze by Mirbek Kadraliev

10) Grand Mother by Nurgul Asanova

11) Peacock's Tail by Marina Turmanidze & Stas Mishenko

12) Pencil against ants by Mirlan Abdykalykov

13) Thank you by Ruslan Akunov

14) I, Chin-Su by Daniyar Orsekov
 

Group Kyrgyzstan the land of short films have presented 11 short fiction films (coordinator Uluk Muratbekov):
  

1) Letter to the Santa by Akjol Bekbolotov

2) Indian Summer by Nurlan Abdykadyrov

3) Uncompletted Dreams by Tynchtyk Akimaliev

4) Three in the Rain by Aybek Dayrbekov

5) After the Rain by Aygul Bakanova

6) Yr Kese by Nurlan Asanbekov

7) Old Woman by Nazym Mendebairov

8) Kayrat by Venera Jamankulova

9) Jyldyzym by Asel Stamova

10) Salt by Marat Sarulu

11) Trolleybus by Ernest Abdyjaparov

 

SEA (Studio Ernest Abdyjaparov) - 3 short fiction films:

 

1) Live & Dead by Sanjar Abdyjaparov

2) Sham by Eldiyar Madakim

3) Break by Mayram Omurakunova

 

KTF (Kyrgyztelefilm) - 3 short fiction films (head of the production - Aybek Jangaziev):

 

1) Kalpak by Cholponay Borubaeva

2) Grinder by Kanat Sartov

3) Bread, Tea, Toy by Kanat Sartov

 

KF (Kyrgyzfilm) - 3 short fiction films (head of production - Taalay Kulmendeev):

 

1) Old Man by Marat Alykulov

2) Earrings by Nargiza Mamatkulova

3) Circles on the Sand by Naizabek Sydykov

 

KTU Manas - 3 short films (head of art-supervision Artyk Suyundukov):

 

1) Nomadic by Moldoseit Mambetakunov

2) Socks by Argen Kenesh

3) Epos by Gani Kudaybergen

 

KSII (Kyrgyz State Institute of Arts) - 3 short fiction:

 

1) Girl by Rinat Murzaev

2) Casket by M. Tursunbaev

3) I believe by Munara Topchubaeva

 

Naizabek Sydykov - 1 short film - Kumara
 

 

Mayak Mamytov - 1 film - Cell

 

Tazar film company - 1 short fiction - Moon Bride by Temir Birnazarov

 

All the best - Gulbara Tolomushova